Kenelle
Syvin ja pisin maalämpöosaaminen Suomessa
Ratkaisut
Yhdistämme eri teknologiat parhaiksi kokonaisuuksiksi, jotka kestävät aikaa ja mukautuvat tulevaisuuden tarpeisiin.
Tuotteet
Kokonaisuus ratkaisee - siksi valitsemme ja yhdistämme teknologiat aina kohteen, käyttötarkoituksen ja elinkaaren mukaan.
Tietopankki
Selkeää ja käytännöllistä asiantuntijatietoa eri energiaratkaisuista, niiden vaikutuksista ja elinkaaren aikaisista hyödyistä - jotta sinä voit tehdä parhaan päätöksen.
Yritys
Älykkäämpiä energiaratkaisuja koteihin ja kiinteistöihin – asiantuntevasti ja vaivattomasti.
Asokotien kiinteistöpäällikkö Teemu Jalomäki kertoo Kauppalehdessä 27.2. huomattavista säästöistä, joita Asokodit on saavuttanut vaihdettuaan kiinteistökohteidensa lämmitysmuodoksi maalämmön. Viimeisten kahdeksan vuoden aikana Asokodit on vaihtanut yli 40 kerros- ja rivitalokiinteistöä pääasiassa öljylämmityksestä maalämpöön, ja säästänyt ostoenergiaa noin 70 %. Jalomäki kertoo, että seuraavaksi Asokodit alkaa siirtää kaasukohteitaan maalämpöön, ja hän arvioi, että myös kaukolämpökohteissa maalämpö voisi olla edullisempaa.
Vanhoissa kaukolämpökohteissa Jalomäki arvelee ahtaiden lämmönjakohuoneiden aiheuttavan pulmia, sillä maalämpölaitteisto vaatii jonkin verran isomman tilan kuin kaukolämmön vaihdinpaketti. Maalämpöjärjestelmien toimittajan näkökulmasta tilanahtaus on kuitenkin harvoin suuri ongelma, sillä maalämpölaitteille järjestyy lähes aina tarvittava tila lämmönjakohuoneesta tai sen läheisyydestä.
Asokodit on 665 asuinkiinteistöllään Suomen neljänneksi suurin asuinkiinteistöjen omistaja. Osassa kiinteistöjä on ryhdytty myös hyödyntämään poistoilman lämmön talteenottoa. Jalomäki kertoo, että poistoilmalämpöpumpuilla energiankulutus on saatu putoamaan jopa 30-40 prosentilla.
Olen markkinoinnin asiantuntija ja pienen espoolaisen kerrostaloyhtiön hallituksen jäsen. Rakastan luontoa ja ulkoilua, ja unelmoin siitä, että tulevinakin talvina lumi narskuu jalan alla helmikuisessa metsässä.